Cisco (AIR-PWRINJ-60RGD2=) PoE Injector
No reviews yet Write a Review
SKU: AIR-PWRINJ-60RGD2=
Availability: Not Available. Please contact us on 0398117042
Hurry up! Current stock:
icon Share icon Share
5 customers are viewing this product
AIR-PWRINJ-60RGD2= Overview
Description
Manufacturer
Cisco Systems, Inc
Manufacturer Part Number
AIR-PWRINJ-60RGD2=
Manufacturer Website Address
http://www.cisco.com/c/en_au
Brand Name
Cisco
Product Name
PoE Injector
Marketing Information
The power injector combines 55-VDC power (supplied by internal power supply) with the data signal, sending both to the access point. The power injector provides up to 60 W over all four wire pairs of shielded, outdoor rated Ethernet cable.
The total length of the Ethernet cable from the AP to the switch must not exceed 320 ft (100 m). The wire gauge of the cable must be 26 AWG.
The Ethernet cable from the switch to the power injector must be a shielded CAT5e or higher Ethernet cable. The Ethernet cable from the power injector to the access point must be a shielded outdoor-rated CAT5e or higher Ethernet cable with a 0.20 to 0.35 inch diameter.
Product Type
PoE Injector
Power Description
Input Voltage
  • 120 V AC
  • 230 V AC
Maximum Output Voltage
55 V DC
Maximum Output Current
2 A
Maximum Output Power
60 W
Physical Characteristics
Mount Type
Pole/Wall-mountable
Height
69.9 mm
Width
149.9 mm
Length
213.9 mm
Weight (Approximate)
1.35 kg
Miscellaneous
Compatibility
Cisco Aironet 1560 Series Outdoor Access Points
Certifications & Standards
  • CE
  • IEEE 802.3af
  • IEEE 802.3at
  • FCC Part 15, Class B
  • CE, EN50522 Class B
  • EN55024
  • VCCI
  • EN61000-4-5 Class 5 (6kV CM)